Racing.fi|Jahtivahti.fi|Supremehorsecare.fi
Haku

Osta rehut S-Agrinetista
Tunnus
Salasana
Rekisteröidy käyttäjäksi Unohtuiko salasana? S-Agrinetin esittely
Suomen Rehu > Kotieläin-lehti > Lisää satatonnareita > Kuvauksellinen Lilja satatonnariksi

Kuvauksellinen Lilja satatonnariksi

Hyrynsalmella Kemppaalan tilalla oli aihetta juhlaan, kun Lilja kiitti hyvästä hoidosta omistajiaan Eeva Korhosta ja Esa Kemppaista lypsämällä 100 000 maitokiloa täyteen. Eeva ja Esa kiittelivät vastaavasti sidosryhmiä kutsumalla kaikki juhlakahveille.

Kymmenen kertaa poikineen Liljan keskituotos on 8 738 maitokiloa rasvaprosentin ollessa 4,42 ja valkuaisprosentin 3,2. Tähän asti parhaana tuotosvuotenaan neljännellä lypsykaudella, lehmä on yltänyt yli 13 000 kilon tuotokseen. Liljan kantakirjanumeron perässä oleva R-kirjain kertoo risteytystaustasta, emä on ay ja isä fr-sonni. Komearakenteisella vanhalla rouvalla on tyttäriä karjassa tällä hetkellä kaksi, toinen jo lypsyssä, toinen vielä hiehona. Saavutukseensa Lilja on päässyt geeniensä lisäksi myös ympäristön avustuksella, saahan se esimerkiksi ulkoilla pihatosta päivittäin.

Kemppaalan tilalla maidon pääasiallinen raaka-aine on säilörehu, Pötsitehosteellinen Mainio-Krossi edesauttaa säilörehun syöntiä niin hyvin, että väkirehu-% on ruokinnassa alle 30. Ennen Mainioita runsaasta säilörehun syönnistä huolehti vanha kunnon Kiri Maikki seuraajansa Krossi 100:n kanssa.

Karjaonnea ja taloudellisia tuotosvuosia Kemppaalan tilalle jatkossakin!

Teksti: Maarit Hietanen  Kuva: Esa Kemppainen